top of page

 על הקשר בין החיים בנתיב המהיר לתרגול יוגה – מאמר לנשים

אם היו מגישים לך ביד אחת ורד אדום בעל ניחוח נפלא שנקטף זה עתה מאדמה פורייה, וביד השנייה ורד אדום מפלסטיק – באינסטינקט טבעי, בלי לחשוב ורק עם הבטן, איזו יד היית מעדיפה? סביר להניח שידך היתה מושטת בלי היסוס לוורד הטרי והריחני, ומותירה את פרח הפלסטיק מאחור.

מדי יום אנו מתמודדות מול שיטפון של מוצרים שאיננו יודעות תמיד מהי איכותם או מאין הגיעו, ועלינו לבחור במוצר הטוב ביותר עבורנו. אורח החיים המודרני מחנך אותנו לעסוק באופן תמידי בהשוואות ולבדוק את עצמנו ואת העולם ביחס להצלחה, כישלון, נורמות חברתיות, כסף, הופעה חיצונית, השכלה ועוד. תהליך זה מנתק אותנו בהדרגה מהכוח הטבעי הטמון בנו – לחשוב מהבטן, להתחבר לעצמנו ולהכיר את מערכת הצרכים האישית והפרטית שלנו, שאין לה דבר עם הכלל.

כל מערכת בטבע פועלת בצורה הטובה ביותר כאשר היא מאוזנת, וכשכל החלקים בה פועלים בשילוב מושלם אלה עם אלה. כשהמערכת יוצאת מאיזון מופיעים סימפטומים של "עודף" ושל "חוסר". הקושי בעידן המודרני אינו היעדר או מחסור כבעבר אלא להפך, עודף, טשטוש ושפע מוגזם של מוצרים, מסרים, דרישות ופעילויות. סימפטומי המחסור מופיעים בניתוק שלנו מהחיבור פנימה, מהאינטואיציה, הרגש, אותה תחושת בטן יקרה מפז, שמכוונת אותנו לתחושת סיפוק ומלאות ולידיעה מה נכון לנו באמת כאן ועכשיו.

 

שקט נפשי, מערכת עצבים תקינה ותחושת איזון שזורים בתפקוד תקין של המערכת ההורמונלית בגופנו. מערכת זו דורשת בראש ובראשונה תקשורת טובה בין בלוטת יתרת המוח הנמצאת בראש, השחלות שבצדי האגן והרחם שבמרכזו. על כל אחד מהאיברים הללו להיות תקין, ועל שלושתם יחד לתזמן בדרך מופלאה את תהליך הווסת החודשי, תהליך מורכב ורגיש המושפע גם מחילוף החומרים, התזונה, מערכת התנועה וחשיפה למתח. השימוש בגלולות למניעת הריון שולח מדי חודש מסר כוזב לרחם כך שתדמה את המצב הטבעי שבו היא אמורה להיות, ולאחר מכן הגוף ידמה את הווסת החודשית שאותה הוא אמור לחוות, וכל זאת תוך נטרול השחלות והתהליך ההורמונלי הטבעי שאמור להתרחש בגוף.

תהליך מדומה זה, שנמשך אצל רבות מאיתנו שנים ארוכות, מוציא מכלל שימוש את המערכת המאוזנת והטבעית שלנו. ניתן להשוות זאת לחיים ללא אור שמש, המסתמכים על תאורה חשמלית בלבד. הטכנולוגיה מסייעת לנו אמנם לפתור בעיה בטווח הקרוב, אולם בטווח הרחוק, ייתכן כי הנזקים אינם שווים את המחיר.

האם אורח החיים המערבי, המתיימר לתת לנו איכות, נוחות ושפע, אכן מספק לנו את שאנו זקוקות לו? האם הסימפטומים המתרבים של חוסר איזון הורמונלי, ייאוש, חרדה ודיכאון, עייפות, מתח, בעיות מפרקים, כאבי גב, בעיות פוריות, עלייה מתמדת במספר הניתוחים הקיסריים, האם כל אלו לא באים להעיר אותנו ולהסב את תשומת לבנו לכך שמשהו במציאות שבה אנו מנהלות את חיינו לא נכון, לא נעים לנו ולא מיטיב עם עתידנו?

בעבודתי אני מבקשת להפנות את תשומת הלב לאותה שרשרת מזון רעילה, שמתחילה בטשטוש הצרכים הבסיסיים, ממשיכה בנורמות ובמוסכמות חברתיות המערפלות את הבחירה, ומסתיימת בפעולה שאיננו שלמות איתה, אולם בפועל אין לנו זמן או תנאים לתקן ולשנות אותה.

 

למה לך ללמוד לתרגל יוגה?
 

מטבענו, פחות חשוב לנו איך הדברים נראים מבחוץ והרבה יותר משמעותי עבורנו כיצד הם נחווים מבפנים. מבחינה אנטומית, רגשית ורוחנית, אנו מתפקדות במיטבנו כאשר אנו מחוברות לשקט, לשלווה, לאהבה, לקבלה, לנתינה ולהכלה. נעים לנו להרגיש ביטחון, נכון לנו לעתים לא לדעת הכול ולתת לדברים להתרחש ללא שליטה, להרגיש את ההווה ומתוך המחול המיוחד הזה – להתנהל ולחיות את חיינו. אנו זקוקות ליצירתיות וליצירה, לצחוק, למגע, לחברות אמת ולעזרה הדדית.

כשאת קמה בבוקר למציאות שבה אינך שלמה עם מה שאת קונה וצורכת, עם האלימות שסביבך, עם הדרך המוצעת לך לרפא את מחלות גופך, עם מסרים פרסומיים הדורשים ממך הכול מלבד לקבל ולאהוב אותך כמו שאת – את חווה אי שקט מתמיד, המתבטא בעודף מחשבות והתרחקות מחוויית ההווה.

דרך היוגה לוקחת אותך אלייך במסלול הפוך: דרך התרגול תלמדי לחוות את גופך ואת צרכייך, תכירי את סודותיו וחדוותו של המחזור החודשי והתהליכים ההורמונליים המתרחשים בגוף, תחזקי את עמוד השדרה ואת מערכת העצבים, ותלמדי להשקיט את תודעתך ולשמור על צלילותה.

עם הזמן וההתמדה יכולה היוגה ליצור בך תחושת מרכז וכוח פנימי, שתנחה אותך בדרך המופלאה והטבעית ביותר לקבלת ההחלטות החשובות בחייך. חיבור זה לתודעה דרך הגוף מחזיר לך את הערות, הכוח והחדווה הפנימית, מאפשר לך להיות מי שאת, לאהוב את עצמך ולבטוח בהווה ובכל הנפלאות שהוא יכול להציע לך – ללא הנסיעה המנתקת לעבר ולעתיד.

פעמים רבות, כאשר אני מתבוננת בפניהן הצלולות והשקטות של הנשים בתום תרגול, אני אוהבת לשאול: "מה הסיכוי שמישהו יצליח למכור לכן עכשיו איזה מבצע של שלוש פלוס אחד שאתן בכלל לא זקוקות לו?" תענוג לראות בתגובה את החיוך הקטן, המבט הצלול ומלא הבנה והשקט שמקשר בין כולנו.

אני מאמינה כי הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לך הוא לחזור בהדרגה אלייך, להבין, להכיר וללמוד לכבד את צרכייך האמתיים. אני מאמינה כי מדע היוגה העתיק, השורד כבר אלפי שנים, משמר בתוכו את מפת הדרכים המקודשת הזו. כשמימייך הפנימיים צלולים, כשטוב לך ונעים לך כפי שאת, הבבואה המתגלה לך הופכת ליפה ולראויה לחמלה ואהבה. דרך היוגה תקבל אותך כמו שאת ותיתן לך את המתנה הטובה ביותר: את עצמך.

bottom of page