top of page

מה היא אסאנה?

מאמר זה נכתב ומתבסס על הרצאותיו של ראג'יב ג'אנג'אני, המאפשרים הבנה לכתביו  של פראשאנט איינגר בנושא - chittavijnana of yogasana כשאנחנו מדברים על יוגה הדבר הראשון שעולה בנו הוא תנוחות היוגה, אסאנות. ההקשרים הנפוצים לתחום זה הם בריאות, בריאות פיזית, הקלה על כאבי גב צוואר בירכיים, אורח חיים נכון ובריא וכו'. אבל לתחום הנרחב הזה, יש מטרה הרבה מעבר לקונספט הפופולרי הנ"ל. כשאנו מתרגלים, אנו מתייחסים לתרגול כתרגול פיזי. מה הוא שנמצא או שממתין מעבר לפן הפיזי של הנושא?

התודעה שלנו (chitta) או אותו מרחב שבתוכו נעות המחשבות שלנו, מכילה מרכיבים רבים כגון: מיינד, תפיסת עצמי, אגו, אינטלקט, רגשות, זיכרון, נטיות, תחושות, נפש, תשוקות, ורישומים קודמים, כל אחד ממרכיבים אלו משפיע, רושם את איכויותיו על התודעה ואופן תפקודה. לעיתים נהוג לתאר את התודעה כאגם ותנודותיו (שקטות או סוערות), איכות המים מושפעת ממרכיביו הרבים, כשהאגם שוקט ניתן לראות דרכו את המעמקים, ויתר מכך ההשתקפות שעולה ממנו קרובה יותר אל האמת.

אם כך, בתוך התודעה מתרחשות תנודות, אותן מחשבות אינסופיות הבאות וההולכות, ואנו כלואים לחלוטין בתוך התרחשות זו, תנודות אלו של המחשבות נקראות chitta vritti

 

אסאנה הינה מרחב לחקר התודעה והתנודות שלה, הידע שנאגר בתחום מחקר זה נקרא chittavijnana

תנוחות היוגה מתורגלות כתנוחות לגוף, מקובל לחשוב שתנוחות היוגה מבוצעת בשביל האברים, גמישות, כוח, בריאות, וכי החלקים האחרים של מדע היוגה (ריכוז, או ריסון החושים) הם השייכים לתודעה, תפיסה זו היא תפיסה שגויה.

שמגלים סקרנות וחוקרים את משנתו של פאטאנג'לי, ניתן בבירור לראות כי האסאנות מבוצעות על ידי הגוף בשביל התודעה chitta, התנוחות נקראות אסאנות אבל יותר נכון היה לכנות אותן יוגהאסאנות. יוגה (או יוג) הינו מצב מדיטטיבי. מעבר לפן הגאומטרי של האסאנה, מתקיימת בה ודרכה, מערכת שלמה אשר מכוונת לטכנולוגיה של השקטת התודעה. לכן החקירה שנדרשת מעבר לאספקט הפיזי, תוביל את המתרגל לעומק הנושא ולבהירות המחשבה.

ישנם קשרי גומלין הדוקים ביותר בין תהליכי הביוכימיה של הגוף הפיזי לבין פעילותה ואיכות פעילותה של התודעה, כאשר הגוף חולה התודעה חולה ולהיפך, נדיר למצוא אדם עם תודעה בריאה וגוף חולה ולהיפך. חשוב להבין כי תנוחות "פיזיות" עובדות על הגוף הפיזי, שרושם, מייצר ומשפיע בתורו על פעילות התודעה. הדברים הם המשכם האחד של האחר, ואינם מופרדים זה מזה, כאשר אדם שאינו מכיר את הנושא מביט במתרגל המתרגל עמידת ראש, מבחינתו אותו מתרגל פשוט עומד על הראש במקום לעמוד על הרגליים, כאשר נרכש ידע בתחום ברור מאליו כי תפיסה זו הינה חלקית בלבד ואינה מייצגת את התמונה המלאה.

 

התנוחה החיצונית משפיעה על כל המערכות האורגניות של המכלול כולו, ובכך מאפשרת גישה לתודעה. אסאנה אינה יכולה להתקיים ללא נוכחותה של הנשימה (אנחנו נושמים כל הזמן) מה שמאפשר למתרגל לחקור את האלכימיה שבין הגוף הפיזי לנשימה ולהשפעתה על התודעה, הבנה זו תאפשר לו לרכוש כלים כיצד ניתן לפסל את התודעה ולהובילה ממצב אחד למצד אחר (mind- set)

ניתן להבין כי אסאנות מבוצעות בראש ובראשונה בכדי לשנות את המצב המנטלי, ומשם לנוע לעבר שכבות עמוקות יותר של התודעה, עד מקורותיה.

אסאנות עובדות או מתופעלות על התודעה בעיקר על מנת לפתח אותה, או בלשונם של המורים ל"תרבת" אותה, איך מתרבתים (cultured) תודעה? מה משמעותו של תירבות זה?

דרך קשרי הגומלים הענפים שבין הגוף, הנשימה והתודעה, ניתן לשנות את אופי פעילותה, להשפיע על האלכימיות של מרכיביה השונים, ולטפח תפקוד צלול יותר, שמטרתו להיפתר מעודפיו (או מפסולת לא רצויה) ולשמור על איכותו. אסאנה מבוצעת בראש ובראשונה בשביל התודעה, אסאנה אינה מבוצעת בשביל לרכוש כוח פיזי, גמישות, ועצמה גופנית, כל אלו מתהווים במכלול כתוצאה מתרגול נכון אך אינם המטרה הראשית, טכנית ניתן לקרוא לכל היתרונות הללו שמגיעים עם התרגול  "רווח נקי" או "רווח על הדרך".

 

אסאנות יוצאות לפועל דרך הגוף אך מכוונת לבריאותה של התודעה.

או בציטוט של מורי היקר:

"It's not about doing good it's about become good"

איור למאמר.png
bottom of page